SPRÁVNÉ INFORMACE O CENÁCH VÝROBKŮ

9. 2. 2015 / PRODEJNÍ PROSTOR / Autor: Michal Girašek / Zdroj: Petrol.cz

URČITĚ VŠICHNI Z VÁS CHODÍTE DENNĚ NAKUPOVAT DO VELKÝCH SUPERMARKETŮ A HYPERMARKETŮ A PŘI SVÝCH NÁKUPECH SE POTKÁVÁTE S TÍM, ŽE CENOVKY OBSAHUJÍ JAK CENU VÝROBKŮ, TAK I PŘEPOČÍTANOU CENU NA MĚRNOU JEDNOTKU, OBVYKLE NA 1 KG, 1 LITR ČI 1 KS. TUTO POVINNOST MĚLY OBCHODY VĚTŠÍ NEŽ 400 M2.

Dne 1. 5. 2014 uplynula lhůta 10 let stanovená v čl. II zákona č. 124/2003 Sb., kterým byl změněn zákon o cenách. Z tohoto důvodu existuje od 1. 5. 2014 nově povinnost označovat výrobky prodejní cenou současně s měrnou cenou také:

  • u výrobků při prodeji s obsluhou,
  • při prodeji formou samoobsluhy na prodejní ploše menší než 400 m2,
  • u výrobků nabízených v prodejních automatech.

CO TO PRO NÁS ZNAMENÁ V PRAXI?

Pro provozovatele prodejen menších než 400 m2 změna spočívá v tom, že musíte uvádět na cenovce u baleného potravinářského zboží kromě ceny za daný výrobek i cenu za měrnou jednotku.

CO JE TO MĚRNÁ CENA?

Měrnou cenou se pak podle zákona o cenách rozumí cena za měrnou jednotku množství výrobku, kterou je 1 kilogram, 1 litr, 1 metr, 1 metr čtvereční nebo 1 metr krychlový, případně jiná jednotka stanovená zvláštním právním předpisem, přičemž lze uvádět i jiné jednotky množství v případech, kdy to odpovídá všeobecným zvyklostem nebo to odpovídá povaze výrobku, například 1 kus, 100 g, 100 ml, 100 mm. Tato povinnost nemusí být u výrobků, kdy prodejní cena je stejná jako měrná cena (např. u džusů o objemu 1 litr).
Pozor, pokud prodáváte například kompoty, tak u pevných potravin nacházejících se v nálevu, u kterých je povinnost uvádět kromě celkové hmotnosti i hmotnost pevné potraviny, se měrná cena vztahuje k hmotnosti pevné potraviny.

ČOI PORADÍ, ALE MŮŽE I KONTROLOVAT

Jak jsem si ověřil na ČOI, je na Vás, jakou si zvolíte měrnou jednotku, zda budete mít u výrobků přepočet na 1 kg či 100g, ale mělo by to být srovnatelné u produktů stejného typu. Např. u čokolád nemohu mít měrnou jednotku u jedné čokolády 100g a u druhé 1kg, to je pak zavádějící informace a zákazník je nucen opět přepočítávat. Měl by mít srovnatelnou informaci na cenovce u srovnatelných výrobků. I na stránkách ČOI najdete informace k této problematice.
V případě, že prodávající svou povinnost označit výrobky prodejní cenou současně s měrnou cenou nedodrží, poruší tím zákon o ochraně spotřebitele, za což mu může být příslušným správním orgánem uložena pokuta až do výše 5 000 000 Kč.

VÝMĚNA CENOVEK ZA JEDINÝ DEN

Na našich čerpacích stanicích jsme se s vedoucími dohodli, že budeme používat ve většině případech měrnou jednotku 100g, u nápojů 1 litr a v případě potravin většího rázu, např. cukr 1kg. U nás používáme Shop2000, jako spousta menších čerpacích stanic, kde tato funkce je nastavena, jen je třeba ji začít využívat. Zabralo nám to sice celý den, kdy jsme museli doplnit ke každé položce patřičné informace, ale výsledek je hotov a je napořád, tedy, dokud výrobce nezmění třeba gramáž u výrobků. Pozor také na to, že třeba ne všechny čokolády Milka mají 100g, tudíž byste neměli mít jednu cenu pro všechny.
Pro příklady cenovek, přidávám pár fotografií z naší čerpací stanice i z čerpací stanice nejmenované sítě. Tam je to složitější, protože cenotvorbu u nich asi dělá více lidí v týmu a nemají na tuto problematiku sjednocený pohled.

 Na obrázku vlevo je správné značení zboží, vpravo naopak zavádějící

Autor je manažerem divize čerpacích stanic společnosti ADW AGRO Krahulov - Okříšky

ZDROJ: ČOI, Upozornění pro podnikatele - povinnost značení zboží prodejní i měrnou cenou (Praha, 18. 7. 2014)

NAPIŠTE NÁM

Opište prosím následující bezpečnostní kód do pole pod kódem:

Další vzdělávání personálu a manažerů obchodů typu convenience, reg. č. CZ.1.07/3.2.11/03.0071

© 2014 - 2024 CONVENIENCE - Všechna práva vyhrazena.  |  Redakční systém i-servis.cz