PALIVO Z PNEUMATIK

5. 7. 2015 / ALTERNATIVA / Autor: jk / Zdroj: petrol.cz, gizmag.com

HLEDÁNÍ ALTERNATIV ZA ÚBÝVAJÍCÍ ROPU NEUSTÁVÁ. KROMĚ JINÝCH ZDROJŮ ENERGIE SE ZKOUMAJÍ I MOŽNOSTI VYRÁBĚT PROHONNÉ HMOTY PRO SPALOVACÍ MOTORY Z NĚČEHO JINÉHO NEŽ ROPY.


Svět se pomalu zaplňuje starými pneumatikami. Možná by se z nich daly vyrábět pohonné hmoty

Svět se plní starými pneumatikami a nápad, jak se jich rozumně zbavit, se stává noční můrou ve všech částech světa. Jejich recyklace je obtížná a lze z nich maximálně vyrábět povrch běžeckých drah nebo obuv. Ale je jich tolik, že to rozhodně nestačí. Na Floridě u Fort Lauderdale se rozhodli, že ze dvou milionů pneumatik udělají v moři umělý útes, ale nakonec se jednalo o ekologickou katastrofu a staré gumy musela u Atlantického oceánu odstranit americká armáda. Pneumatiky jsou navrženy tak, aby obstály v těch nejtěžších podmínkách. Když je jejich dezén opotřebován pod mez použitelnosti, stále ještě velké procento pneumatiky zůstává nedotčeno ale k ničemu.
Baskidská vědkyně María Felisa Laresgoitiová podrobně studovala proces vytvoření materiálů určených k výrobě pneumatiky, stejně jako způsob jejich rozkladu a došla k závěru, že nejvýhodnější je použití pyrolýzy. Její podstatou je ohřev materiálu za nepřístupu kyslíku nad mez termické stability přítomných organických sloučenin, což vede k jejich štěpení až na stabilní nízkomolekulární produkty a tuhý zbytek. Při teplotě vyšší než 500 ° C se pneumatika asi za 30 minut rozloží na kapalinu (40 %), plyny (16 %) a tuhý zbytek (kov, saze). A právě kapalinu, která se svými vlastnostmi podobá ropě, lze použít jako alternativu k fosilním palivům. Lze dokonce uvažovat o tom, že by mohla být použita jako součást směsi s motorovou naftou pro pohon vznětových motorů.
Pokud by se tento proces mohl využít v průmyslové výrobě a byl ekonomicky únosný, zabily by se dvě mouchy jednou ranou. Jednak by byla umožněna recyklace starých pneumatik (saze a kov lze opětovně využít k výrobě pneumatik) a jednak by existovala další alternativa k ubývajícím zásobám ropy.

NAPIŠTE NÁM

Opište prosím následující bezpečnostní kód do pole pod kódem:

Další vzdělávání personálu a manažerů obchodů typu convenience, reg. č. CZ.1.07/3.2.11/03.0071

© 2014 - 2024 CONVENIENCE - Všechna práva vyhrazena.  |  Redakční systém i-servis.cz